پیشنهاد مطالعه
خانه > مقالات فارسی > قرآن > نامهای حضرت مهدی علیه السلام در قرآن در تنزیل و تأویل آن-بخش ششم

نامهای حضرت مهدی علیه السلام در قرآن در تنزیل و تأویل آن-بخش ششم

۶- ماء معین

حضرت بقیه الله  آب گوارایی است که جامعه تشنه و نیازمند به اوست ، همانگونه که هر موجود زنده ای حیاتش بستگی به آب دارد و انسان خصوصاً باید با آب زندگی کند . حیات معنوی اجتماع نیز و با لندگی و نشاطش بسته به وجود و حضور امام زمان (ع) دارد و اینکه از امام زمان به ماء معین یعنی آب گوارا تعبیر شده ، اشاره به این معنی دارد که انسان تشنه چه بسا به آب تلخ و با کمی آب شور هم وقتی که ناچار گردد و آب شیرین نداشته باشد اکتفا کند ، اما باید بدانیم که امام (ع) آب گواراست ، این را جامعه باید وجدان کند و دل به آبهای تلخ و کمی شور خوش نکند که اگر وی را لمس کند از هر کس غیر از آقا و غیر آن که وابسته به اوست روی برتابد . ولی افسوس و هزار افسوس که کام اکثر ما شیرینی وجود آن امام را بِالکُل نچشیده ، با اینکه خدای بزرگ در قرآن گوشــزد فرمــوده : « قُلْ أرَأیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکُمْ غَوْراً فَمَن یَأتِیکُم بِمَاء مَّعِینٍ » .(۱) بگو اگر ببینید که آب (آشامیدنی ) شما فــرو رود و ناپدید گــردد ، پس چه کسی برای شما آب گــوارایی می آورد .

اینک این ما و این احادیث اهل البیت (ع) در این باره :

الف) علی بن جعفر از برادرش مولا موسی بن جعفر علیه السلام نقل می کند که ، به او گفتم : تأویل قول خدای عزّو جلّ چیست ؟ « قُلْ أرَأیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکُمْ غَوْراً فَمَن یَأتِیکُم بِمَاء مَّعِینٍ »

پس فرمود : « إِذَا فَقَدْتُمْ إِمَامَکُمْ فَلَمْ تَرَوْهُ فَمَاذَا تَصْنَعُونَ »۱) هر گاه امامتان را از دست دادید پس او را ندیدید پس چه می کنید ؟

ب) و از علی بن جعفر از ابی الحسن موسی بن جعفر (ع) از  امام صادق علیه السلام  نیز درباره این آیه اینچنین رسیده : « أرَأیْتُمْ إِنْ غَابَ إِمَامُکُمْ‏ فَمَنْ یَأتِیکُمْ بِإِمَامٍ جَدِیدٍ »

آیادیده اید که اگرامام شما غایب شود پس چه میس برای شماامام نو می آورد.

ج)درکتاب کافی برقم حدیث ۸۹۶حدیث اینچنین آمده : اِذا غابَ عَنکم اِمامَکم فمن یأتیکُم بِإمام جَدید.

مطلب پیشنهادی

انوار مولا المهدی در کلام حضرت باری-قسمت دوم

حضرت مولی صاحب الزمان امام یازدهم ازذریّه امیرالمؤمنین علیه السلام که حضرتش خود به آن ...

انوار مولا المهدی در کلام حضرت باری-قسمت اول

بسم  اللّه الرحمن الرّحیم الحمد للّه ربّ العالمین.اللّهمّ صلّ علی محمّد وآل محمدکما محمّدأهل لذلک. ...